Frankfurt, 1946. David Bermann och hans judiska vänner har överlevt kriget och nazismen och drömmer om att resa till Amerika. Men hur ska de få råd till resan i dessa hårda efterkrigstider? Bermann kommer på en idé: att sälja fina sängkläder till uttråkade hemmafruar, perfekt paketerade med en underhållande historia.
4 maj, 2018
Sam Garbarski
Michel Bergmann
Tyskland, Luxemburg, Belgien
Es War Einmal In Deutschland...
Filmeye | |
Filmtopp | |
Kulturbloggen | |
Nöjesguiden | |
Svenska Dagbladet | |
Aftonbladet | |
Dagens Nyheter |
Som medlem kan du filtrera på spelplattformar och musikgenrer samt stänga av autospelning av trailers.
Registrera digDenna sajts underhåll är helt beroende av reklamintäkter och premiummedlemmar. Vänligen stäng av din annonsblockerare eller bli premiummedlem för att slippa reklam.
Ett premiummedlemskap kostar 39:- för en månad eller 299:- för ett år och då låser du upp funktioner och du stödjer också en oberoende utvecklare.
Tänk på att:
Alla recensioner kontrolleras manuellt.