22-åriga Maryam är dömd till döden för att har genom en olyckshändelse ha dödat sin man, den mycket äldre Nasser. Enligt iransk lag kan den dömde bli benånadad om man blir förlåten av offrets familj. Maryams öde ska avgöras av Nassers dotter Mona i en livesändning på TV inför tusentals tittare. Medan de de två kvinnorna konfronterar varandra i rutan är händelserna bakom kulisserna minst lika dramatiska. Situationen kompliceras allteftersom nya fakta avslöjas och hela landet håller andan när stunden för det slutgiltiga beslutet ska komma.
6 november, 2020
Massoud Bakhshi
Massoud Bakhshi
Iran, Frankrike, Tyskland, Schweiz, Luxemburg, Libanon
Yalda
Dagens Nyheter | |
Sydsvenskan | |
Aftonbladet | |
Göteborgs-Posten | |
Filmtopp | |
Kommunalarbetaren | |
Kulturnyheterna | |
Skånska Dagbladet | |
Svenska Dagbladet |
Som medlem kan du filtrera på spelplattformar och musikgenrer samt stänga av autospelning av trailers.
Registrera digDenna sajts underhåll är helt beroende av reklamintäkter och premiummedlemmar. Vänligen stäng av din annonsblockerare eller bli premiummedlem för att slippa reklam.
Ett premiummedlemskap kostar 39:- för en månad eller 299:- för ett år och då låser du upp funktioner och du stödjer också en oberoende utvecklare.
Tänk på att:
Alla recensioner kontrolleras manuellt.